Ubezpieczenia komunikacyjne    OC AC NNW

  • KALKULATOR OC - Dowiedz się ile wyniesie Twoja składa OC, AC. Prosty i szybki sposób na kalkulacje.  

Co to są składki OC?

Przegladając oferty ubezpieczenia oc wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce, wiele firm w głównych informacjach o ubezpieczeniu oc wypisuje dlaczego należy mieć wykupioną polisę oc, na podstawie jakiej ustawy prawnej oraz od czego zależą składki oc. U wszystkich ubezpieczycieli faktory przy wyliczaniu stawki oc  w głównej mierze są takie same, dlatego postanowiłem zebrać te informacje w jednym miejscu - w jaki sposób jest obliczana składka oc?

Od czego zależy wysokość składki OC?

Zasadniczo składka oc składa się z taryfy bazowej - podstawowej. Następnie podczas wyliczania ceny ubezpieczenia oc są odpowiednio naliczane poszczególne zniżki i zwyżky zależące od wielu różnych czynników. Wartość  bazy na podstawie której jest ustalany cennik oc zależy między innymi od miejsca zarejestrowania pojazdu ustalanej na podstawie kodu pocztowego. W Krakowie stawki oc będą znacznie wyższe, niż w małej podkarpackiej wsi, ponieważ  (przykładowo) Kraków jest miejscem o większym stopniu ryzyka.

Kolejnym ważnym faktorem przy ustalaniu ceny oc jest pojemność silnika. Cena ubezpieczenia oc jest narzucana dla danych przedziałów pojemności (różnie skategoryzowanych w różnych firmach). Często te przedziały przykładowo wyglądają tak:

  • poniżej 1.0
  • 1.0 - 1.2
  • 1.4 - 1.6
  • 1.6 - 2.0
  • 2.0 i większe

Jednak przedziały te moga znacznie się różnić w kilku ubezpieczalniach. Warto zauważyć, że np. wiele silników diesla ma  pojemność 1900, dlatego aby mieścić się w niższej stawce ubezpieczenia.

Przy ustalaniu składki oc ważną rolę odgrywa również rodzaj pojazdu oraz jego przeznaczenie użytkowania (nauka jazdy, taxi, dostawczy itp). Przecież jasną sytuacją jest, że nauka jazdy powinna płacić wyższe stawki ubezpieczenia. Warto zauważyć, że większość firm ubezpieczeniowych przy wyliczeniu składki oc nie bierze pod uwagę wartości samochodu.

Niestety ubezpieczenie oc za starego forda 2.0 będzie miało podobną wartość jak składka oc za najnowsze audi 2.0 tfsi.

Także jak widać podstawowa składa ubezpieczenia oc zależy od paru bazowych czynników. Następnie od podstawowej stawki oc odpowiednio naliczane są zwyżki i zniżki. Podstawowe zniżki naliczane są głównie na podstawie ilości lat bezszkodowej jazdy (nawet do 60%) dlatego cena podstawowej składki oc w stosunku do tego jaka płacona jest wyjściowa składka oc.

Zniżki OC - obniżamy stawki.

Zniżki i zwyżki oc są głównie przydzielane na podstawie oceny expertów ubezpieczeń. Oceniają oni grupy ludzi o określonej skali ryzyka szkodliwości. Z analizy statystyk wynika, że np. ważnym czynnikiem jest wiek i płeć. Statystycznie mniej wypadków powodują kobiety, osoby starsze, a najwięcej młodzi niedoświadczeni kierowcy, nad którymi brawura bierze górę. Warto zaznaczyć, że zwyżki przydzielane są dla osób poniżej 25 roku życia (z racji młodego wieku), jak i dla świezo upieczonych kierowców (z racji krótkiego stażu). Należy dostrzec róznicę pomiędzy młodą osobą, a młodym kierowcą.

Podstawowym czynnikiem przy obliczaniu składki oc jest wzięcie pod uwagę informacji o ilości lat bezszkodowej jazdy użytkownika. Rok jest okresem podstawowym (12 miesięcy). Co roku naliczana jest zniżka (przeważnie ok. 10%). Po około 6-8 latach bezszkodowej jazdy składki oc osiągają z tego tytułu maksymalne zniżki. W przypadku jeśli w danym roku mieliśmy wypadek lub stłuczkę z naszej winy, zniżka ulega zmniejszeniu o jeden stopień i nasza składka oc będzie droższa.

Informację o zniżce za lata bezszkodowej jazdy możemy odczytać z tabeli Bonus Malus, która pomaga w wyliczeniu stawki oc. Ogólnie zniżki możemy otrzymać za wiek właściciela pojazdu (40-55) lat ok. 5 do 20 procent, za wiek samochodu (nowsze dostają zniżke) 10-20%, za markę samochodu nawet do 10%, rodzaj silnika (ekologiczny) -5%. Samochód ma ogromne znaczenie jak widać przy wyliczenie stawki oc. Jeśli opłacamy całe ubezpieczenie z góry przysługuje nam zniżka ok. 10%, za kontynuowanie opłacania składki oc u danego ubezpieczyciela około 5-20%. Również warto zwrócić uwage na to, że jeśli ubezpieczamy kilka pojazdów to warto to robić w jednej ubezpieczalni, bo przysługuje nam solidna zniżka, i Twoja składka oc będzie znacznie niższa.

Zwyżki OC - kara lub brak stażu

Zwyżki otrzymujemy za to, gdy należymy do grup o tak zwanej podwyższonej skali ryzyka ubezpieczeniowego. Jeśli jesteśmy młodym świeżo upieczonym kierowcą możemy dostać zwyżki nawet do 50%. Niższy wiek - wyższa zwyżka. Wynika to przede wszystkim z tego, że ze statystyk jasno wynika, że młodzi kierowcy poprzez swoją głupotę, brawurę, powodują więcej zdarzeń drogowych, a więc należą do grupy podwyższonego ryzyka.

Jeśli jeździmy samochodem starszym niż 10 lat, często możemy dostać zwyżkę nawet 20%. Wynika to z obawy przed tym, że starsze samochody są pozbawione pewnych systemów bezpieczeństwa takich jak ABS, ESP. Wpływa to bezpośrednio na składki oc.

Jeśli nasz samochód jest zarejestrowany do przewozu więcej niż 6 miejsc (6-9)  równiez otrzymujemy zwyżke. Samochody o szczególnym przeznaczeniu (taxi, nauka jazdy) zapłacą nawet do 200% za składka oc. Jeśli już zdecydujemy się rozbić naszą zbyt wysoką kwotę na dwie raty, wówczas również otrzymamy zwyżkę około 10%.

Podsumowanie

Zakłady ubezpieczeń maja sprecyzowane terminy, czynniki, procenty dotyczące zniżek i zwyżek, które odpowiednio kształtują ceny ubezpieczenia oc, czyli stawki oc. Każdy zakład ubezpieczeń rządzi się swoimi prawami przy przydzielaniu zniżek, i indywidualnie jest ustalana składka oc. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobligowane ustawowo udostępniać pełne informacje przy wycenie polisy oc. Jeśli już dziś chcesz poznać swoje stawki oc skorzystaj z naszego kalkulatora oc.


68% osób przepłaca za ubezpieczenie, a Ty?