Ubezpieczenia komunikacyjne    OC AC NNW

  • KALKULATOR OC - Dowiedz się ile wyniesie Twoja składa OC, AC. Prosty i szybki sposób na kalkulacje.  

Sposób na najtańsze autocasco

Przy wyliczaniu indywidualnych zniżek ubezpieczenia AC (Autocasco) istnieją w zasadzie dwa równoległe systemy, które wpływają na ostateczną wycenę stawki ubezpieczenia ac. Zasady te działają równolegle i wpływają zwiekszając bez zmniejszając ceny ubezpieczenia ac - które ubezpieczający swój samochód musi pokryć. Na ostateczną kalkulację wpływają dwa czynniki. Wyliczenie ubezpieczenia ac jest zależne od przebiegu ubezpieczenia (dotychczasowej historii ubezpieczenia) oraz system modyfikacji taryfowych (żniżki ac).

Wyliczenie składki ubezpieczenia AC odbywa się w zasadzie podobnie do ubezpieczenia OC - przeczytaj w innym dziale o ubezpieczeniu obowiązkowym od odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznów. Zasady modyfikowania składki ubezpieczenia ac wyglądają podobnie. Różnicuje je tzw. przebieg ubezpieczenia, lub mówiąc inaczej historia ubezpieczeniowa. Generalnie obejmuje ona sprawdzenie naszej przeszłości w użytkownaniu naszej polisy autocasco - czy kryją się pod nią zdarzenia objęte rekompensatą ubezpieczenia lub również ich brak - długotrwała współpraca z autocasco bez wypłat szkody.

Brak zdarzeń (wypadków, wypłat), za które ubezpieczel przejmuje odpowiedzialność (w razie zdarzenia, wypadku jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania) powoduje, że każdego roku (rok w rok) nabywamy uprawnień do coraż wyższych zniżek na ubezpieczenie AC. Każdy z nas, otrzymuje osobno naliczane (inaczej niż OC) zniżki AC. Niestety jeśli w okresie ubezpieczenia autocasco zaistnieją szkody, za które towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie to wiąże się to z utratą zniżki na dany rok - tracimy możliwość uprawnienia do obniżki składki za dany rok. Każdorazowa wypłata odszkodowania AC wiąże się ze zmniejszeniem zniżek na ubezpieczenie AC o jeden stopień - powoduje to podwyższkę składki ubezpieczenia ac. W praktyce redukcja zniżki wynosci najczęściej około 10 procent.

Jeśli w tym samym roku zaistnieje drugie zdarzenie szkodowe z wypłatą ubezpieczenia ac, to ubezpieczający niestety traci kolejne 10% zniżki.

Polski rynek ubezpieczeniowy walczy o klienta, dlatego każde z towarzystw ubezpieczeniowych stara się zainteresować klienta ofertą swojej firmy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe decydują się na dodatkowe zniżki autocasco, lub dodatkowe bonifikaty promocyjne do celów marketingowych - aby przyciągnąć nowego klienta. Nowy klient chętnie wykupi ubezpieczenie autocasco. Przykładem naliczenia dodatkowych zniżek jest kontynuacja ubezpieczenia ac w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Firma daję bonifikatę lojalnościową - jeśli przedłużamy swoje ubezpieczenie ac w dotychczasowej firmie. Najczęściej taka bonifikata wynosi około 10%. Inną dodatkową zniżką jest jednorazowa wpłata za pełny roczny okres ubezpieczenia, bez okresu kredytowania tzw. rat (raty kwartalne, ubezpieczenia na raty). Spotkałem się również, że firma oferuję zniżki na ubezpieczenie ac i ubezpieczenie oc poprzez wykupienie innego ubezpieczenia komunikacyjnego w tej samej firmie. Floty samochodów (ubezpieczenie floty, ubezpieczenie firmy transportowej) często korzystają z dodatkowych zniżek.

Co z ubezpieczeniem AC, a montażem dodatkowych elementów zabezpieczających nasz samochód przed np. kradzieża? Tak, montaż atestowanych urządzeń, które mają utrudnić złodziejowi kradzież naszego samochodu pozwala na otrzymanie kolejnych bonifikat (żniżek) na ubezpieczenie AC. Niestety suma wszystkich zniżek, nie może jednak przekraczać pewnego limitu ustalone przez towarzystwo ubezpieczeniowe, nawet wtedy gdy ubezpieczający się klient posiada możliwość uzyskania większej bonifikaty. Niestety. Ostateczną składkę ubezpieczenia AC oblicza się przez odrębne odliczanie zniżki z każdego tytułu.

A co ze zwyżkami? Tak one istnieją. Powodem powstania zwyżki na ubezpieczenie ac jest nie tylko bezszkodowość jazdy, ale również wiek pojazdu czy jego kraj wyprodukowania. Zwiększone składki ubezpieczenia AC są również często nakładane na pojazdy, które są w podwyższonej grupie ryzyka (np. chodliwe na czarnym rynku). Jeśli uczestniczymy w rajdach i zawodach samochodowych, bądź samochód należy do szkoły jazdy, musimy liczyć się z naturalną zwyżką na ubezpieczenie Ac.

Bezpośrednio taryfa na ubezpieczenie ac (ubezpieczenie komunikacyjne autocasco), zależy głównnie od zakładu ubezpieczęń, strefy zamieszkania ubezpieczanego, klasy pojazdu itp. Zachęcam do wyliczenia stawki ubezpieczenia AC w commercial union. Szybko i darmowo.


68% osób przepłaca za ubezpieczenie, a Ty?